Saç Dökülmesi, Tedaviler, Alternatif Çözümler

Propecia (Finasterid) Nedir?
Propecia, Finasterid adlı ilacın piyasa ismidir. Aynı ilaç Proscar adıyla da satılmaktadır. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından erkek tipi saç dökülmesinin tedavisi için onaylanmış ilk ilaçtır.
Merck İlaç Firması tarafından geliştirilen ve geçmişte erkeklerde prostat bezi büyümesini tedavi için kullanılan Propecia, 1997 yılında saç dökülmesine karşı kullanılmak üzere FDA tarafından onaylandı.

Propecia nasıl etki ediyor?
Tıp dilinde androjenetik alopesi adı verilen erkek tipi saç dökülmesine erkeklik hormonları ve ırsi faktörler yani genler neden oluyor.
Daha önceki yazılarda ayrıntılı olarak aktardığımız gibi, 5-alfa reduktase adlı enzim, erkeklik hormonu testosteronu, Dehidrotestosteron (DHT) adı verilen bir başka erkeklik hormonuna çeviriyor. Genetik yatkınlığı olan kişilerde saç dökülmesine neden olduğuna inanılan DHT, saç folikülünü minyatürize ederek sağlıklı saç uzamasını engelliyor.
Propecia ise, 5-alfa reduktase enzimini bloke ederek kandaki DHT oranlarının düşmesini sağlıyor. Bu da saçın uzama evresini yeniden normale çevirerek, saç dökülmesini durduruyor. Propecia'nın bir avantajı, sadece söz konusu hormonu hedef aldığı için diğer hormonlarda istenmeyen değişimlere yol açmıyor olması.

Propecia'nın (Finasterid) Yan Etkileri:
Erkek tipi saç dökülmesini önlemede bilinen en etkili tedavi yollarından biri olan Propecia'nın (Proscar) yan etkileri konusunda tartışmalar halen sürüyor. İlacın üretici firması Merck'in kendi resmi web sitesi www.propecia.com'da Propecia'nın yan etkileriyle ilgili şunlar yazıyor:

"Propecia için yapılan klinik araştırmalarda, ilacın gayet iyi tolere edilebildiği gözlenmiştir. Erkeklerin yüzde 98'inde hiç bir yan etki görülmemiştir. Çok az sayıda erkek  (% 1.8) cinsel arzularda azalma, sperm sayısında azalma gibi bazı yan etkiler yaşadıklarını bildirmişlerdir. Erkeklerin yüzde 1.3'ü de ereksiyon güçlüğü yaşadıklarını rapor etmişler. İlacı kullanmayı kestikten sonra bu şikayetlerin de ortadan kalktığı saptanmıştır."

Merck her ne kadar böyle dese de, internette biraz araştırma yapanlar, Finasterid'in dolayısıyla Propecia'nın neden olduğu cinsel rahatsızlıklardan şikayetçi olanların sayısının hiç de azımsanacak gibi olmadığını görebiliyor.
Yalnızca, bu ilacı geçmişte kullanıp bırakmış olmalarına karşın hala yan etkilerinden kurtulamayan kişilerin üye olabildiği Finasterid (Propecia) Side Effects (Finasterid/Propecia Yan Etkileri) adlı bir Yahoo Grubu bile mevcut: www.PropeciaSideEffects.com. 2003 yılından bu yana var olan bu grubun üyelerine göre, Propecia'nın kalıcı yan etkileri arasında cinsel problemler, konsantrasyon güçlüğü, üreme organlarında sancı, memelerde büyüme ve sık sık idrara çıkma ihtiyacı görülebiliyor. Grubun internet sayfasında şöyle deniliyor:
 
"Yan etkiler genelde Propecia ya da Proscar'ı bıraktıktan sonraki bir kaç gün veya bir kaç hafta içinde ortadan kalkıyor. Ancak bazı talihsiz erkeklerde bu yan etkiler aylar, yıllar boyunca sürüyor, hatta belki de kalıcı olabiliyor."

Öte yandan, Propecia'nın "bilinen" yan etkileri arasında yer verilmese de, bazı kullanıcılar alınlarında siyah noktalar oluştuğunu ve yüz derilerinde genel olarak bir yağlanma farkettiklerini bildirmişler. İki kişi, Propecia kullanmayı kestikten 6 ay sonra hala yüzlerinde başlayan Akne'nin devam ettiğini, bir kişide aradan 3 yıl geçmesine karşın aknenin geçmediğini bildirmiş. 

Kadınlar ve Çocuklar İçin Çok Tehlikeli
Dikkat: Propecia, erkek bebeklerin cinsel organlarında doğuştan sakatlıklara yol açabileceği için kadınlar tarafından kullanımı kesinlikle önerilmemektedir.
Kadınların ve çocukların kesinlikle Propecia kullanmaması gerekmektedir. Hamile kadınlar veya ileride hamile kalabilecek kadınların bu ilaca dokunmaları bile sakıncalıdır, çünkü ilacın erkek bebeklerde doğuştan sakatlıklara yol açabildiği bilinmektedir.

Propecia kullanmaya başlamadan doktorunuza bildirmeniz gereken durumlar:

 • Prostat Specific Antigen (PSA) için kan tahlili yaptırmanız gerekiyorsa, Propecia'nın tahlil sonuçlarını etkileyeceğini bilmelisiniz.
 • Karaciğer Hastalıkları- Böyle bir tedavi görüyorsanız, tedavi süresince daha düşük dozda Propecia almanız ya da doktor kontrolü altında almanız gerekebilir. 


Propecia Üzerine Genel Notlar:

 • İlacı bir gün almazsanız, atladığınız ilaç yerine ekstra bir tablet daha almayın. Propecia'nın günde 1 taneden fazla alınması kesinlikle önerilmiyor.
 • Dökülmenin durması ya da uzayan saçlarda artış gibi olumlu bazı işaretler görmeye başlamadan önce ilacı 3 ay veya daha uzun süre düzenli kullanmanız gerekebilir.
 • Eğer 12 ay düzenli kullanıp da hiçbir değişiklik farketmezseniz, büyük olasılıkla ondan sonra da görmezsiniz.
 • Maksimum fayda görmek için düzenli olarak kullanmanız gerekiyor. İlacı bırakırsanız, büyük olasılıkla 12 ay boyunca çıkan saçlarınızı da kaybedersiniz.
 • Her tableti dolu bir bardak suyla birlikte için.
 • 18 yaşın altındakiler tarafından kesinlikle kullanılmaması gereklidir.
 • Kadınlar tarafından kesinlikle kullanılmamalıdır- bebeklerde doğuştan sakatlıklara neden olabiliyor.
 • Kadınların ezilmiş ya da bölünmüş Propecia tabletlerine de dokunmaması gereklidir. İlaç deri yoluyla da vücuda sızabiliyor. Bütün haldeki Propecia tabletleri, bunu önlemek amacıyla geçirgen olmayan bir film tabakasıyla kaplanmıştır.

 

 

 

Erkek Tipi Saç Dökülmesine Karşı Rogaine


Minoxidil solüsyon, yani piyasada satılan adıyla Rogaine %2 ve Rogaine %5'lik solüsyonlar, hem kadınlarda hem de erkeklerdeki erkek tipi genetik saç dökülmesine karşı kullanılmaktadır. Her tür saç dökülmesinde işe yaramadığı bilindiği için kullanmaya başlamadan saç dökülmenizin türünü öğrenmeniz gereklidir. Minoxidil, özellikle saçları yeni yeni dökülmeye başlamış genç erkeklerde daha etkili. Kalp ve damar rahatsızlığı olanların ilacı kullanmaya başlamadan mutlaka doktora danışmaları gerekiyor.


Minoksidil nedir?
Minoksidil bir vasodilatör'dür. Yani, damarları gevşeterek genişlemelerini sağlayan damar açıcı bir ilaçtır. Damarların genişlemesi yoluyla tansiyonu düşürerek, kalbin daha rahat kan pompalamasını sağlar. Minoxidil, her ne kadar aslen tansiyon düzenlemek amacıyla kullanılmaya başlanmış olsa da, ilacı kullananlarda kıllanma gibi yan etkiler görülmesi nedeniyle son yıllarda geliştirilen Minoxidil'in solüsyon hali, saç dökülmesine karşı etkili bir tedavi yöntemi olarak piyasaya sunulmuştur.

Tansiyon hapı olarak kullanılan Minoxidil tabletten geliştirilen yüzde 2'lik Minoxidil solüsyon, 1980'li yılların sonlarından bu yana hem erkek hem de kadınlarda görülen ırsi saç dökülmesini tedavi amacıyla kullanılmaya başlanmıştır.

Piyasada Rogaine %2 ismiyle reçetesiz olarak satılan Minoxidil solüsyon, kadınlar için son derece sakıncalı olan Finasterid'in aksine, kadınlarda görülen saç dökülmesinin tedavisi için Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından resmen onaylanmış tek ilaçtır.

Aynı zamanda FDA tarafından saç dökülmesine karşı kullanılmak amacıyla onaylanmış ilk ilaç olan Rogaine'in, piyasaya ilk çıktığında büyük ilgi görmesine karşın, zaman içinde medyanın yarattığı "mucize ilaç" beklentilerini pek karşılayamadığı görüldü.

Rogaine nasıl etki ediyor?
Minoxidil (Rogaine) kafa derisinde sağlıklı saç çıkması arzu edilen bölgelere doğrudan sürülmektedir. Rogaine solüsyon'un normalde, günde 2 kere kafaderisine tatbik edilmesi önerilse de, uzun saçı olanlar için bu oldukça zor olmaktadır.

Minoxidil'in saç çıkarıcı yönü, tamamen tesadüf eseri keşfedilmiştir. Aslen, damarları açarak tansiyonu düşürecek bir yüksek tansiyon hapı olarak geliştirilen Minoxidil'in saç folikülleri ve saçın uzama hızı üzerinde de etkili olduğu ortaya çıktı. Minoxidil'in damar açıcı özelliğinin mi saç köklerini etkileyip etkilemediği halen bilinmiyor.

Rogaine'in etkisi ne kadar zamanda görülüyor?
Minoxidil'in bir işe yarayıp yaramadığını anlamak için 3 aydan 9 aya kadar beklemek gerekebiliyor. Ayrıca ilacı kullanan bir çok kişinin fayda görmediği belirtiliyor.

Rogaine kullanıcılarının en çok şikayet ettiği yan etkiler neler?
Minoxidil solüsyon kullananların en yaygın şikayeti, kafa derisinde kepeklenme ve kaşıntı.
Ayrıca, ilaç ilk dönemler, saç dökülmesini geçici olarak şiddetlendirebiliyor.

Yüzde 2'lik solüsyondan daha etkili olan Minoxidil %5, çoğu durumda saç dökülmesine karşı önerilmiyor. Yüzde 5'lik solüsyon, kafa derisinden başka alın, kulak gibi yanlışlıkla  değdiği yerlerde de kıllanmaya neden olabiliyor.

Daha seyrek olarak rastlansa da Minoxidil, kimi kişilerde ciltte kızarıklığa, döküntüye neden olabilir. Aşağıdaki yan etkilerden birinin görülmesi durumunda mutlaka doktorunuza danışın:

 •  Vücuttaki ince tüylerin renginde koyulaşma ya da uzama.
 •  Başdönmesi.
 •  Göğüslerde hassasiyet.
 •  Ciltte döküntü.
 •  Başağrısı.
 •  Mide bulantısı.
 •  Kusma.
 •  İlacın tatbik edildiği bölgede sivilcelenme.
 •  Kafaderisinde yanma.
 •  Saç dökülmesinin şiddetlenmesi.
 •  Saç köklerinde şişlik ya da acı.
 •  Ciltte kızarıklık.
 •  Yüzde şişkinlik.

Rogaine'in bana yarayıp yaramayacağını nasıl bilebilirim?
Yüzde 2'lik Rogaine'in, erkeklerde yüzde 30 oranında, kadınlarda ise bundan biraz daha yüksek bir oranda başarı gösterdiği belirtiliyor.
Erkeklerde yüzde 30 oranında etkili olan %2'lik Minoxidil solüsyonun, kadınlarda erkeklerde olduğundan daha etkili olduğu bildiriliyor.
%5'lik Minoxidil solüsyonun ise başarı oranları bundan biraz daha yüksek.
Minoxidil'in etkisinin kişiden kişiye neden bu kadar değişiklik gösterdiği bilinmiyor. Kimse önceden Minoxidil'in kimlerin tedavisinde etkili olup olmayacağını söyleyemiyor.

Yüzde 2'lik solüsyonu 6 ay kullandıktan sonra bir etkisini görmezseniz ve (yüzde kıllanma gibi) herhangi bir yan etkiden şikayetçi değilseniz, Minoxidil %5'e geçebilirsiniz.
Yapılan araştırmalar, bu ilacın saçları dökülmeye başlayalı çok olmamış, genç hastalarda en çok işe yaradığını gösteriyor.

Minoxidil kadınlarda daha etkili
Kadınlarda erkeklerden daha etkili olduğu belirlenen Minoxidil'in gebe kadınlara etkisi araştırılmamış. Yine de eğer hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız, ilacı kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Minoxidil solüsyonun emzirme yoluyla bebeklere geçip geçmediği bilinmiyor. Ancak Minoxidil tabletin anne sütüne geçtiği bilindiğinden, emziren kadınların Minoxidil solüsyonu kullanmaları da önerilmiyor.

Rogaine ile birlikte başka ilaçların kullanımı
Rogaine solüsyon kullanmaya başlamadan önce, özellikle tansiyon düşürücü, idrar söktürücü ya da vitamin gibi başka ilaçlar da kullanıyorsanız doktorunuza danışmanız tavsiye ediliyor. Minoxidil gibi kafa derisine tatbik edilen aşağıdaki ürünlerden birini kullanmanız, istenenden daha fazla Minoxidil'in vücut tarafından emilmesine ve istenmeyen yan etki riskinin artmasına neden olabilir:

 •  Tretinoin (Retin-A)
 •  Petrolatum (Vazelin)
 •  Corticosteroidler (Kortizon benzeri ilaçlar).
Rogaine kullanmayı bırakırsam saçlarım yeniden dökülmeye başlar mı?
Diğer saç ilaçlarında olduğu gibi, Rogaine kullanımı sırasında yeniden çıkmaya başlayan saçlar, ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra dökülecektir. Bu genelde, ilacı bıraktıktan sonraki 12 ay içinde gerçekleşir.

Rogaine'in tatbiki
İlacı tatbik etmeden önce saçınızın ve kafa derinizin tamamen kuru olduğundan emin olun.
Gereken miktarı saç çıkmasını istediğiniz bölgeye ortasından başlayıp kenarlara doğru tatbik edin.
Solüsyonu sürdükten sonraki 4 saat boyunca saçınızı şampuanlamayın.
İlacı sürmeniz biter bitmez ellerinizi yıkayın ki, istemeden vücudunuzn başka bölgelerine de sürülmesin.
İlacı tatbik ettikten sonra kafa derisini saç kurutma makinesiyle kurutmaya çalışmayın, saç kurutma makinesi ilacın etkisini azaltabilir.
Minoxidil leke bıraktığından, ilacı tatbik ettikten sonra 2-4 saat kadar tamamen kurumasını beklemelisiniz.
Kafaderisinde döküntü, güneş yanığı, vb olursa, ilacı tatbik etmeden doktorunuza danışmalısınız.
 
Uyarılar
Minoxidil kullanmaya başlamadan önce saç kaybınızın türünün ne olduğunu öğrenmelisiniz. Bazı durumlarda yarardan çok zararı dokunabilir. Bir doktor ya da dermatologa görünerek sizde Alopeci Areata veya Telogen Effluvium (aşağıdaki sözlüğe bakınız) olup olmadığını öğrenin. Eğer öyleyse, Minoxidil tedavisi işe yaramayacaktır.
Minoxidil kullanırken, aynı bölgeye başka ilaçlar da tatbik etmeyin.
Atladığınız dozlar yerine fazla doz kullanmayın.
Alkol kullanımı, Minoxidil'in yan etkilerini arttırabilir.
Saç uzaması, ilacı kullandığınız sürece devam eder. İlacı bırakırsanız, tedavinin tüm sonuçları 3-6 ay içinde hızla yok olacaktır.
Saç dökülmesi, Minoxidil kullanmaya başladıktan sonraki 2 hafta daha sürebilir. 2 haftadan uzun sürerse doktorunuza danışın.

 

 

 

 

Saç dökülmesini önlemek için alternatif olarak
 
19 Eylül 2007 Çarşamba
1) Elma sirkesi ve adaçayı ile durulamak saçların daha hızlı büyümesine neden olur.
 
2) Ginko biloba baş derisinin kan dolaşımını artırır. Kanlanmasını sağlar.
3) Atkuyruğu (vegetal silica)silisyum kaynağıdır. Silisyum saçların daha kuvvetli ve parlak görünmesini sağlar.
 
4) Yeşil çay, pygeum ve saw palmetto,ısırgan (nettle) saç dökülmesini önleyecek maddeleri içerir.
5) Çay ağacı yağı (tea tree oil)saçın dökülmesine neden olan bakteri ve miteları öldürür . Çay ağacı yağı saça 10 damla damlatılır,başa masaj uygulanır ve şampuanla yıkanır.
 
6) Bol bol meyve ve sebze ve az miktarda nişasta yiyin.Meyve ve sebzeler bol miktarda flavonoid ve antioksidan içerirler bu da saç foliküllerini korur ve saçın büyümesini sağlar.
7) Biotin içeren soya türü yiyecekler yiyin yada tablet olarak alın. Biotin sağlıklı saç ve deri için gereklidir. Bazı erkeklerin saç dökülmesini engeller. Biotin için bira mayası,kahverengi pirinç,bulgur,bezelye,mercimek,yulaf,soya,ayçiçeği,ceviz yiyebilirsiniz.
 
8) Güneşin zararlı etkilerinden saçınızı koruyunuz. Çok güneş altında kalmak ve çok deniz suyunda kalmak saçlarınıza zarar verir.
9) Saçlarınızı yıpratmaktan kaçının,asla fırça , sık dişli tarak kullanmayın. Islaklığını havlu ile nazikçe alın. Ve asla saç kurutma makinesi veya herhangi bir saç ısıtma makinesi kullanmayın. Bırakın kendi kendine kurusun.Mutlaka saç kurutma makinesi kullanmanız gerekiyor ise en düşük ısıda ve en düşük hızda kullanınız. Islakken saçlarınızı taramayın, ıslak saç kolay kırılır.
 
10) Acımasız diyetlerden kaçının , bu sağlığınız ve saçınız için uygun olmayabilir.
11) Özellikle soyadan yapılan yiyecek gruplarını tüketin. Soya taneleri, tempeh(fermente bir soya ürünü), tofu (soya loru) mutlaka beslenmenizde olmalı. Soya katkılı yiyecekler saç dökülmesi ile direk ilişkili bir hormonu ( dihidrotestesteron) düzenleyerek saç dökülmesini engeller.
 
12) Asla çiğ yumurta yemeyin, salmonella enfeksiyonu için çiğ yumurta büyük risk taşır. Ama yüksek miktardaki avidin biotini dokuya bağlar ve absorbsiyonunu artırır.
13) Her gün saç derinize masaj yapmayı ihmal etmeyiniz. Masaj için saç derisini besleyici yağlar kullanabilirsiniz.
 
14) Biotin ve silisyum içeren lokal saç ürünlerini kullanınız. Aloe vera ,vitamin C ve E ve jojoba yağı da saç için iyidir. Hacim vericiler papatya, kadife çiçeği,ginseng ve çarkıfelek çiçeği saçlarınızın güzel görünmesini sağlar.
Bunları kullanırken dikkat ediniz çünkü bu kimyasallar sık sık alerjik reaksiyonlar göstermektedir. Bunları seçerken doğal olup olmadıklarına ve pH’larının ayarlanmış formüle sahip olup olmadıklarına dikkat ediniz. Bir çok doğal sağlıklı gıda bu maddeleri içerir.

15) saç ıslak olduğunda kırılgandır saçınızı nazikçe havlu ile kurulayınız.
16) Yüksek miktarda A vitamini alınması saç dökümünü tetikler. A vitamini alımı kesilerek bu problem çözülebilir. A vitamini gereksiniminizi Beta Caroten olarakta karşılayabilirsiniz.

Eğer yüksek miktarda saç kaybınız varsa bir uzmana danışın.
 
 
 
 
 
Saç bakımı için doğal karışımlar
 
17 Ağustos 2007 Cuma
1- Soyulmuş yarım avokadoyu iyice ezin. İçine 2 adet bıldırcın yumurtası, bir çorba kaşığı susamyağı koyup karıştırın ve saç diplerinize sürün. Streç filmle sarıp iki saat bekletin. Ardından saç tipinize uygun bir şampuanla yıkayın. Bu kürü haftada bir tekrarlayın.
2- Saç diplerinizin masaja ihtiyacı olabilir. Her gün 3 dakika masaj uygulayın. Ayrıca bir de tarif vereceğim: Bir su bardağı suda 4 yaprak defne, birkaç yaprak aynısafa ve biberiyeyi 10 dakika kaynatın. Su yarıya indiğinde süzün ve suyuna bir kahve fincanı iyi zeytinyağı, bir çay kaşığı deniz tuzu katın. Karışımı saç diplerinize boya sürer gibi sürüp, uçlara doğru tarayın. Streç filmle sarıp 3 saat kadar bekletin. Bunu haftada bir uygulayın.

3- Yarım kahve fincanı soya yağı, iki çorba kaşığı badem yağı, bir çay kaşığı deniz tuzu ve bir tatlı kaşığı elma sirkesini benmari usulü ısıtın. Karışımı saç diplerine boya sürer gibi sürün ve masaj yapın. Ardından streç filmle sarıp iki saat kadar bekletin.

• Saç derinize ve saçlarınıza hindistancevizi sütü veya aloe vera jeliyle masaj yapın. Bunu başınızda yarım saat kadar tuttuktan sonra, ılık suyla durulayın. Haftada 3 kez tekrarlayın.

• Saç derinize ve saçlarınıza bal ve yumurtanın sarısıyla masaj yapın. Başınızda yarım saat kadar tuttuktan sonra, durulayın.

• 2-3 hafta boyunca, her öğünde bir bardak suya bir çay kaşığı elma sirkesi karıştırarak için.

Saçlarınızı beslemek için elma sirkesi ve adaçayını karıştırarak, saçınızı bu karışımla durulayın.

• Sıcak zeytinyağı, bal ve 1 çay kaşığı toz halinde tarçını karıştırıp macun haline getirdikten sonra, banyodan önce 15 dakika boyunca uygulayın.

• Saçların azaldığı kısımları kızarana dek soğanla ovun, ardından da bal sürün.

• Eşit miktarda ılık keneotu ve badem yağını karıştırıp, haftada bir saç derinize masaj yapın.

• Misket limonu çekirdekleri ile kara biber tohumlarını bira suyun içinde eşit sayıda öğütün ve düzenli olarak saç deriniz üzerine uygulayın.

• 1 fincan hardal yağını 4 çorba kaşığı kına yaprağı ile kaynatın. Süzdükten sonra kalan sıvıyı bir şişeye doldurun ve saç derinize düzenli olarak


Saç beyazlaması sorunu yaşayanlara öneriler.
Ceviz kabuklarını iyice dövüp püre haline getirin. Diğer taraftan bir tutam ceviz yaprağını yarım litre suda kaynatın, 20 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Sonra süzüp içine ezdiğiniz ceviz kabuklarından bir çorba kaşığı katın. Karışımı şaçlarınıza sürüp bir saat bekletin. Bunu haftada bir gün uygularsanız saç
renginiz değişir, koyulaşır.
Saçların Sağlıklı Uzaması İçin

150 Gr.Sığır İliği
100 Gr.Hindistan cevizi içi

Yapılışı  :
Kemik iliğini haşlayın
içine öğütülmüş hindistan cevizini karıştırın
Ilık ılık saç diplerinize yedirerek sürün

Haftada 1 kez

Yağlı Saçlar İçin :

Bir tutam biberiye ve bir tutam kekiği 250 gram kaynar suda çay gibi demleyip, süzün.
Sıvıyı temiz saç diplerine sürün.

Dökülen Saçlar İçin :

BUĞDAY çimini ezip, suyunu çıkarın. Bu suya zeytinyağı ekleyip, saç diplerinize sürün. Böylece saçınızın kuvvetli çıkmasını sağlamış olursunuz.

Eşit orandan servi, biberiye, ardıç, zeytinyağını (saçta boya varsa bir yumurta sarısı da) ekleyin. Karışımı saçınıza sürün.

Saçınız dökülüyorsa 20 gram çörek otunu öğütüp, 20 gram susam yağı ve 10 defne yağı ile karıştırın. Saçınıza sürüp, bir havluyla sararak iki saat bekletin.

Saç Diplerinde Kaşıntı İçin-1
1 Adet yumurta sarısı
1 çorba kaşığı Alkol
1 çorba kaşığı Hint Yağı
1 çay kaşığı tuz

Yukarıda ki malzemeleri karıştırıp, saç diplerine sürün. İki saat beklettikten sonra saçınızı durulayın.

Saç Diplerinde Kaşıntı İçin-2

Beş adet aspirini dövüp, maden suyu ile karıştırın. Karışımı saç diplerine sürün ve 15 dk. sonra durulayın.
BUĞDAY çimini ezip, suyunu çıkarın. Bu suya zeytinyağı ekleyip, saç diplerinize sürün. Böylece saçınızın kuvvetli çıkmasını sağlamış olursunuz.

Eşit orandan servi, biberiye, ardıç, zeytinyağını (saçta boya varsa bir yumurta sarısı da) ekleyin. Karışımı saçınıza sürün.

Saçınız dökülüyorsa 20 gram çörek otunu öğütüp, 20 gram susam yağı ve 10 defne yağı ile karıştırın. Saçınıza sürüp, bir havluyla sararak iki saat bekletin.

Ağaran Saçlar İçin

Taze cevizin dış kabuklarını az suyla haşlayın, içine ısıtılmış yarım kahve fincabı zeytin yağı ve bir tatlı kaşığı kuru maya katın 2 saat saçınızda bekletin.

Zayıf Saçlar İçin
2 Yumurta sarısını çıprtıktan sonra 1 çorba kaşığı zeytin yağı, 1 tatlı kaşığı gliserin, 2 çorba kaşığı elma sirkesi ile karıştırın saçınız ıslakken bu karışımı uygulayın, 20 dk. beklettikten sonra durulayın.

Dökülen Saçlar İçin-1

Saçlar sıkıntıdan dökülebilir, bu yüzden stressten uzak durun, eğer saçlarınız aşırı dökülüyorsa doktora görünmelisiniz.

1 Su bardağı zeytinyağı, 1 tutam dere  otu, 1 sap tarçın çubuğu ve biberiye yağını benmari usulü 5 dakika kaynatın. 15 dk. demlendikten sonra karışımı süzüp içerisine 1 tatlı kaşığı kuru maya karıştırın. Karışımı saçınıza sürüp 2 saat bekletin.

Saç Bakımı

Eşit miktarda ki susam yağı, ceviz yağı ve çörek otu karışımına birer kapsül E-B vitamini kırın, sonra da bir kapak
çamterebentin ekleyin. Elde ettiğiniz karışımı saç diplerine sürün ve saçınızı streç filmle sararak iki saat bekleyin. Sürenin sonunda da saçınızı uygun bir şampuanla yıkayın.

Dökülen Saçlar için-2

Defne yağı, badem yağı ve avakado yağını eşit miktarda karıştırıp, saçınıza sürün. 2 saat beklettikten sonra uygun şampuanla yıkayın
 
 
 
 
SAÇ TRANSPLANTASYONU (Saç ekimi / Nakli)
 

Saç Ekimi

Saç ekim işlemi tüm dünyada küçük cerrahi işlem olarak değerlendirilmektedir. İşlem ekilecek greft-FU(foliküler ünite) sayısına göre değişmek üzere 4-6 saat sürer. Tamamen lokal anestezi altında yapılır ve ağrı duyulmaz. İşlem öncesi detaylı saç analizi ile ekilecek ve alınabilecek saç miktarı belirlenir.

İşlemler sonrası uyulması gerekenler size işlem sonrası detaylı olarak anlatılacak ve yazılı olarak verilecektir. Bu uyarılar daha çok yıkama ile ilgili olup sadece 15 günlük bir dönemi kapsamaktadır. Bu süreden sonra dikkat etmeniz gereken bir unsur kalmaz.

Saç ekiminde kullanılacak olan saç kökleri başın ense bölümünden (donör alan) alınır. FUE yönteminde ise vücudun diğer bölgelerinden de kök alınabilmektedir.

Bu bölümdeki saçlar erkeklik hormonuna duyarsız olduğundan daha sonra dökülmeleri söz konusu değildir.

1.aşama: Saç köklerinin alınması (Her iki yöntem arasında tek fark işlemin bu aşamasındadır. Diğer aşamalar her iki teknikte de aynıdır.)

2.aşama: Alınan saç köklerinin ve yerleşecek olan yerlerinin hazırlanması

3.aşama: Hazırlanan saç köklerinin ekilmesi işlemleridir. İşlemin en uzun süren aşamasıdır

Her iki teknikte de ekim sonrası dönemde 2-6 hafta içinde saç kılları dökülür. Ancak saç kökleri cilt altında kalır. İşlemden yaklaşık 10 hafta kadar sonra mevcut köklerden yeni saç kılları uzamaya başlar ve bunları cilt yüzeyinde görmeye başlarsınız. Nadiren saç kılları dökülmeden uzamaya devam edebilmektedir.

İdeal sonuca ulaşmak için en uygun tarih 8 - 12 ay sonrasıdır. Saçların ilk çıkmaya başladığı zamandan bu tarihe kadar saç kılları giderek kalınlaşırlar ve ensedeki saçlarınızın kalınlığına ulaşırlar.

8-12 ay sonra, gerek saçlarınızın tümünün çıkması tamamlandığından gerekse verici alandaki gerginliğin bu süre zarfında azalmasından dolayı ikinci seans planlanabilir.

İkinci seansın amaçları şunlardır :

 • İlk seansda ekim yapılan alanda sıklığın arttırılması,
 • Saç çizgisi üzerine tekrar ekim yapılarak yogunluğun arttırılması,
 • Saç dökülmesi halen devam ediyorsa yeni dökülen alanlar için ekimin tekrarlanması,
 • İlk seansda kapatılmayan özellikle vertex gibi bölgelerin ekimi.

Saç Ekiminde iki teknik uygulanmaktadır.

 • FUT( Foliküler Ünite Transplantasyonu )
 • FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu)

Saç transplantasyonu arkasındaki mantık, saç dökülmesi eğilimi olmayan bir bölgeden alınan saçın, saç dökülmesi olan bölgelere transplante edildiğinde kendi orijinal bölgesinde olduğu gibi büyümeye devam edeceğidir. Donör (verici) saçların kullanıldığı bölgeler genellikle kafa derisinin temporal (şakak), parietal (şakağın üst tarafı) ve oksipital (ense) bölgelerinden alınır.

 
SAÇLI DERİNİN DARALTILMASI
 
Bu işlem saçı dökülmüş kafa derisinden bir parçanın çıkarılmasını ve geriye kalan deri ile birleştirilmesini ve böylece saçlı olan bölgelerin baştaki saç dökülen bölgelerin üzerine örtülmesini içerir.
 
 
 
 
FLAP CERRAHİSİ

Bu yöntem, kafa derisinin bir tarafından şaçlı derinin bir kısmının alınarak bunun kafanın tepesini örtecek şekilde kendi ekseninde öbür tarafa döndürülmesini içerir. Flap cerrahisinin çeşitli tipleri vardır; ancak en yaygını 20. yüzyılın ortalarında bu yöntemi bulan Dr. Jose Juri'nin adıyla anılan Juri Flap olarak bilinir.
Saç dökülmesinde uygulanan cerrahi yöntemlerle ilgili daha detaylı bilgi için lütfen cilt doktorunuza başvurunuz.
 

 
 
 
 

 

SAÇ DÖKÜLMESİNİN NEDENLERİ

   

Saç dökülmesinin çok çeşitli nedenleri vardır. Bunlar azalan sıklıkla aşağıdaki gibidir;

 

 • Erkek tipi saç dökülmesi (Androgenetik allopesi) Bu saç dökülmesi tipinin sıklığı tam olarak kaydedilmemekle beraber beyaz ırktaki insanlarda sıklığı %100'e yaklaşmaktadır. Sitemizde erkek tipi saç dökülmesi ile ilgili bütün genel bilgileri bulabileceksiniz.
 • Diffüz alopesi - Diffüz alopesi, bütün kafa derisi üzerinde yayılan jeneralize veya global saç dökülmesidir. Ciddi boyutlarda saç kaybı olana kadar genellikle farkedilmez. Diffüz alopesinin gidişatı değişkendir ve nedene bağlı olarak devamlı veya dönem dönem artan şekilde olmaktadır.

 • Alopecia areata - alopecia areata belirti vermeden sınırları belirgin küçük dairesel yamalar şeklinde ortaya çıkar. Bazen de bütün kafa derisindeki saçın, hatta bütün vücuttaki kılların kaybıyla seyreder. Bunların dışında yara dokusu oluşturmayan, geri dönüşümlü, ve yaş, cinsiyet ve ırk tercihi olmayan bir hastalık olarak tanımlanır.
 • Sikatrisiyel alopesi - Sikatsiriyel alopesi saç foliküllerinin kalıcı yıkımından ve fibrozisinden (yara dokusu oluşumu) kaynaklanmaktadır. Genellikle dairesel şekilde oluşurken, yaygın bir şekilde de olabilir.
 • Travmatik alopesi - Traksiyon (çekmeye bağlı) veya travmatik alopesiler çeşitli tipteki fiziksel ve kimyasal yaralanmalardan kaynaklanır ve akut veya kronik olabilir.
 • İnfeksiyonlar ve infestasyonlar - Buradaki saç kaybı çeşitli mikroorganizmalar (mantarlar, bakteriler veya virüsler) ve bitler tarafından doğrudan veya dolaylı olarak saçın gövdesinin yıkılması veya saç foliküllerinin işlevlerinin bozulmasına bağlıdır. Bu tipteki saç dökülmesi spesifik olarak neden olan ajana göre değerlendirilir.
 • Alopesiye neden olan saç gövdesi anormallikleri - Saç gövdesinin yapısal anormallikleri dört grupta incelenir: kırıklar, düzensizlikler, kıvırcıklanma veya sarmallaşmalar ve saç gövdesini etkileyen yabancı maddeler.
 • Herediter ve konjenital alopesi - Bu tip saç dökülmeleri çeşitli kalıtımsal hastalıklardan veya gebelik ve doğuma bağlı hastalık veya komplikasyonlardan kaynaklanmaktadır.
 • Çeşitli nedenlere bağlı alopesi - Sedef hastalığı gibi çeşitli kronik cilt hastalıkları saçlı deriyi de tutabilir.

Bunların dışındaki diğer saç dökülmesi tipleri genelde geçicidir ve çeşitli faktörler tarafından oluşur. Bunlara örnek olarak stres , troid bozuklukları, çinko ve demir eksiklikleri, infeksiyonlar, genel anastezi ile ameliyat, diyabet, aşırı doz A vitamini, başta kemoterapi olmak üzere çeşitli ilaçlarla yapılan tedaviler verilebilir.

Saç dökülme tipinizi belirleyecek en doğru kişi bir cilt hastalıkları uzmanıdır. Bu teşhise göre de saç dökülmesinin tedavisi değişecektir.
* " Buradaki sıralama dermatoloji kliniğinde yapılan değerlendirmedir."

 

 

ERKEK TİPİ SAÇ DÖKÜLMESİ

Saçıma Neler Oluyor?

Erkek Tipi Saç Dökülmesi erkeklerdeki en yaygın saç dökülmesi tipidir. Erkek tipi saç dökülmesinde başınızın tepe kısmındaki ve şakaklardaki saçlarınız cılızlaşmaya başlar. Zaman geçtikçe şakaklardaki saçlar daha da geriler, sadece başın ön kısmın ortasında saç kalır ve tepe kısmında giderek daha da kelleşen bir bölge ortaya çıkar.

Daha sonra başın ön ve tepe kısımlarında saçların döküldüğü bölgeler yan yana gelir ve başın tepe kısmı iyice kelleşir. En sonunda tek geriye kalan başın yan taraflarında ve arkasında kalan saç sınırıdır.

Erkek tipi saç dökülmesi birçok erkek için istenmeyen ve stresli bir deneyimdir.

Bu durum, bazı erkeklerde yirmili yaşların başında ortaya çıkar.

Erkek tipi saç dökülmesi (androgenetik alopesi) 25 yaşına kadar erkeklerin %25 'ini, 40 yaşına kadar %40'ını, 50 yaşına kadar %50'sini etkileyen ve erkeklerde en sık rastlanan saç dökülmesi tipidir.

Neden? Suçlu Genler!
Erkek tipi saç dökülmesi genellikle kalıtımsaldır ve birçok erkek için gerçek bir endişe kaynağıdır.

Erkek bu özelliği annesinin ve babasının soy ağacındaki bireylerden alır. Eğer genetik olarak saçınızı kaybetmeye programlandıysanız ve saç kaybınız için hiçbir şey yapamıyorsanız uzun dönemde saçınızı koruma şansınız çok azdır.

Erkek tipi saç dökülmesi normal saç döngüsünün dışında bir durumdur. Androgenetik alopesi, adından da anlaşılacağı üzere genetik nedene bağlıdır.

Siz Sınıflamada Hangi Seviyedesiniz? Neyi Bekliyorsunuz?

  1   2   3   4   5   6   7  
 1. Saç dökülmesininde en şanslı dönemdesiniz.
 2. Saç dökülmesini önlemek için hala şansınız devam ediyor.
 3. Saç dökülmesini önlemek için elinizi çabuk tutmalısınız.
 4. Saç dökülmesini önlemek için endişelenmekten başka bir şey yapmalısınız.
 5. Saç dökülmesini önlemek için vakit çok geç demeyin.
 6. Cerrahi tedaviler dışında, saç dökülmesini önlemek için dönüşü olmayan bir noktadasınız.
 7. Cerrahi tedaviler dışında, saç dökülmesini önlemek için dönüşü olmayan bir noktadasınız.

Yukarıdaki sınıflama tablosuna göre hangi basamakta olduğunuzu belirleyin.

DHT: "Kötü" Testosteron

DHT vücuttaki pek çok erkeklik hormonundan biridir. DHT bir erkeğin yaşamının erken dönemindeki gelişim aşamalarında önemlidir; ancak, erkekler yaşlandıkça saç dökülmesinin nedeni haline gelmeye başlar. DHT saç folikülünü gözle görülebilir saç üretemeyecek şekilde küçültür. 

DHT erkek tipi saç dökülmesinde önemli bir rol oynar.


DHT 'nin Olusumu

DHT'nin saç folikülüne etkisi

Erkek tipi saç dökülmesi DHT (dihidrotestosteron)'un kıl foliküllerine olan aktivitesinden kaynaklanmaktadır.

İnsan saçı normalde büyüme, dökülme ve yeniden büyümeyi içeren bir döngüyü izler. Ancak artmış DHT düzeylerinin büyüme evresinin kısalmasına ve saçın dökülmesi için gereken sürenin kısalmasına katkıda bulunduğu düşünülmektedir, . Bu durum saçların cılızlaşmalarına yol açar.

DHT'nin katkısının olduğu durumlar;

 • Saçın büyüme evresinin kısalması
 • Saç foliküllerinin ilerleyen minyatürizasyanu
 • Terminal saç sayısında azalma

DHT'yi Baskılamak Artık Mümkün
DHT miktarı azaltılarak erkek tipi saç dökülmesinin önlenebildiği ve bazı erkeklerde saçın tekrar büyüyebileceği yapılan araştırmalarla gösterilmiştir. Bu bulguların sonucunda, bilim adamları yeni bir tedavi geliştirmişlerdir. Bugün erkek tipi saç dökülmesinin tedavisi için daha önce hiç olmadığı kadar çok seçenek vardır.


DHT 'nin Baskılanması

Finasterid'in Saç Folikülüne Etkisi

Doktorunuz erkek tipi saç dökülmesi tedavisindeki yeni seçenekler için en iyi bilgi kaynağıdır. cilt doktoruna bugün danışın.

*DHT: Dihidrotestosteron

 

 

TEDAVİYE NE ZAMAN BAŞLANMALI?


[ Büyütmek için tıklayın ]

Saçınızı kaybetmekte olduğunuzu düşünüyorsanız yanda gösterilen sınıflandırma skalasında kendinizi değerlendirebilirsiniz.

Saçınızdaki dökülme henüz 6. dereceye gelmediyse hala birşeyler yapmak için şansınız var demektir. Eğer saçınızdaki dökülme 6. derece ya da gecmişse cerrahi yöntemler sizin için çözüm olabilir. Saç tipinizin belirlenmesi ve buna en uygun tedavinin seçilmesinde bir cilt doktoru size yardımcı olacaktır.

Harekete geçmek için kendinize sorabileceğiniz bir kaç soru;

 • Saçı dökülmesi olan yakınlarınız var mı? (anne/baba, büyükbaba, amca,dayı, erkek kardeş vb.)
 • Bu yakınlarınız, yaşlarının erken dönemlerinde mi bu sorunla karşılaştılar?
 • Saçınızın geleceği konusunda endişeli misiniz?

Eğer bu sorunlardan herhangi birine yanıtınız "evet" ise daha fazla bilgi için cilt doktorunuza danışınız.

Ne zaman birşeyler yapılmalı?

 • Hergün ve uzun zamandan beri 100-200 civarında saçınız dökülüyorsa erkek tipi saç dökülmesinin belirtileri ortaya çıkmıştır. Bu kadar saçınızın döküldüğünü düşünüyorsanız paniğe kapılmadan hemen bir cilt doktoruna danışın.
 • Saç dökülmesi genellikle sinsice ilerler. Bu yüzden, saçların birden yok olduğunu ve yerine yenisinin çıkmadığını gördüğünüz o kritik anı yakalamanız çok zordur.
 • Saçlı derinizdeki açık alanlar artık saklanamaz hale geldiğinde veya saç dökülmesi ile ilgili endişeniz olduğunda bir doktora, en iyisi bir cilt doktoruna danışın. Çünkü saç dökülmesi onların uzmanlık alanına girmektedir.
 • Sizde kaybetmekten hoşlanmayanlardansınız o zaman başınızdaki sorunu gidermek için birşeyler yapma vakti gelmiş demektir.

Saç Dökülmesi İle İlgili Neler Yapılıyor?
İnsanlar güzel saçlara sahip olmayı gençlik, canlılık ve çekici olmak ile bağdaştırmaktadırlar. Böyle bir görüntüye zayıf saçlı, hatta ve hatta saçların dökülmüş olması hiç de uymamaktadır. Bu yüzden insanlar yüzyıllardan beri saç dökülmesine karşı bir çok denemede bulunmuşlardır. Günümüzde ise erkek tipi saç dökülmesinin nedenleri büyük oranda anlaşılmış ve buna karşı çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Bu uygulamalardan bazıları sadece dış görünümü düzeltmek amacıyla kullanılırken, özellikle ilaçla tedavi nedene yönelik tedavi sağlamaktadır.

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !